Drahé energie a růst cen stavebních materiálů srazily Česko v hodnocení zemí s nejlepšími podmínkami pro výrobu. V žebříčku, který pravidelně sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield, obsadilo osmé místo ze 47 sledovaných států. Jde tedy o tři příčky horší umístění než loni.

Srovnání řadí jednotlivé země podle nákladů či ekonomických a politických rizik na provoz. Česko letos neobhájilo pozici nejlepší země ze střední a východní Evropy – na té jej nahradilo Polsko.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle Jiřího Kristka, vedoucího pronájmu průmyslových ploch ve společnosti Cushman & Wakefield, však Česko může navzdory poklesu v žebříčku být i nadále první volbou pro výrobní firmy zvažující umístění svých závodů do střední Evropy. „ČR zůstává zemí s výbornými podmínkami pro výrobu. Rizika jsou zde minimální, podmínky stabilní a náklady ve srovnání s okolními zeměmi na přijatelné úrovni,“ říká Kristek.

Zároveň dodává, že Česko může těžit například z čitelného podnikatelského prostředí. Ostatně v druhém sledovaném žebříčku, který posuzuje mimo jiné geopolitickou stabilitu nebo transparentnost trhů, se ČR umístila na třetím místě a meziročně si naopak o dvě příčky polepšila.

Žebříček Manufacturing Risk Index

1. Čína

2. Indie

3. Indonésie

4. Malajsie

5. Thajsko

6. Polsko

7. Vietnam

8. Česko

9. Kolumbie

10. USA

11. Maďarsko

12. Slovensko

Zdroj: Cushman & Wakefield

Naopak proti výběru Česka hrají vysoké náklady na výstavbu a drahé energie. Právě levnější elektřina ve srovnání s okolím letos pomohla k lepšímu umístění Polsku. To má zároveň ve srovnání s naší zemí i výhodu nižších nákladů na pracovní sílu.

Z nižších mezd těží také v Asii, která žebříček poradenské firmy tradičně ovládla. Na prvním místě zůstala Čína, na druhém Indie. Na třetí pozici se ale umístila Indonésie, která byla před rokem šestá. Celkem je v první desítce hned šest asijských zemí.

Hned po Asii je nejsilnějším regionem střední a východní Evropa. V první desítce má zmíněné dvě země, tedy Polsko a Česko, a těsně za nimi se seřadily také 11. Maďarsko a 12. Slovensko. „Podle umístění států střední Evropy na špičce žebříčku lze očekávat, že budou i nadále velmi atraktivní pro investice do průmyslových a výrobních podniků,“ konstatuje Kristek.

Naopak atraktivita západoevropských států jako Francie, Nizozemska nebo Španělska letos v hodnocení poklesla. Důvodem jsou podle poradců opět ceny energií a vysoké náklady na pracovní sílu. V hodnocení se propadly i Spojené státy, které ze třetí příčky klesly na desátou. USA uškodilo přílišné ohrožení přírodními katastrofami a také pokles nezaměstnanosti, který omezil množství dostupné pracovní síly.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.